صفحه اصلی / مقالات / ONVIF چیست؟

ONVIF چیست؟

ONVIF چیست؟

Onvif1

             Onvif یا OpenNetwork Video Interface Forum در واقع یک انجمن جهانی ارتباط باز ویدئویی شبکه است. یک استاندارد عمومی در ساخت و ارتباط دوربین های مداربسته شبکه ایجاد می کند.هدف این انجمن ایجاد یک استاندارد جهانی برای ارتباط دوربین های شبکه بدون توجه به تولید کنندگان آن میباشد.
به عبارت دیگر پروتکل ONVIF یک استاندارد جهانی بوده و در صورتی که محصولات امنیتی تحت شبکه  تولید شده در شرکت های مختلف از این قابلیت پشتیبانی نمایند ، می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار نموده و از آن ها به صورت ترکیبی استفاده نمود .
به طور مثال فرض کنید شما یک دوربین مداربسته تحت شبکه با برند Sample و یک دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکه با برند Instance دارید . در صورتی که هم دوربین مداربسته و هم دستگاه ضبط تصاویر از پروتکل ONVIF پشتیبانی نمایند ، شما می توانید دوربین مداربسته را بر روی دستگاه ضبط تصاویر نصب نموده و از آن استفاده نمایید .
در صورت نصب یک دوربین شبکه بدون امکانات ONVIF امکان اضافه کردن یک دوربین با مارکی متفاوت در همان شبکه وجود ندارد. از این رو ONVIF در سال ۲۰۰۸ توسط سه شرکت سیستم حفاظتی اکسیز , بوش و سونی بوجود آمد.عملکرد و هدف این انجمن از اهمیت بالایی برخوردار است.

انجمن ONVIF به طور کلی سه هدف را دنبال می کند:

  1.  استاندارد سازی ارتباط بین تجهیزات حفاظتی شبکه
  2.   امکان استفاده از دوربین ها در شبکه بدون توجه به مارک یا برند
  3. امکان دسترسی تمامی شرکت ها و تولید کنندگان به تکنولوژی ارتباطی ONVIF

onvif3

 

مزایای OVIF:
مزیت اصلی استاندارد Onvif، آزادی عمل برای انتخاب سخت افزار از هر سازنده است که با این استاندارد کار می کند. با این استاندارد، دیگر کاربر به یک راه حل و تکنولوژی اختصاصی و منحصر به فرد وابسته نیست.
پلت فرم Onvif اکثر مزایایی که دوربین هایIP ارائه می دهند را با خود به همراه دارد و همانطور که دستگاه های Onvif گسترش یافته و به عنوان یک جریان اصلی شناخته شدند ، تامین کنندگان نرم افزارها، وقت کم تری را صرف ادغام برنامه های راه اندازی اختصاصی می کنند و درمقابل قابلیت های جدید را توسعه می دهند.

معایب ONVIF:
Onvif استاندارد جدیدی است که علاوه بر مزایای خود دارای معایبی نیز می باشد. دو فاکتور مهم در انتخاب دستگاه هایی که با استاندارد Onvif کار می کنند وجود دارد:
1.کیفیت و بهره وری اجرای پروتکل Onvif
2.رعایت کردن قوانینی در طراحی نرم افزار برای ارتباط دهی هرچه بهتر میان دستگاه ها با پروتکل Onvif
ممکن است هنگامی که از نرم افزار استفاده می کنید برخی از ویژگی ها و ارتقاسازی های دوربین IP موجود نباشد. برای استفاده بهینه از این ویژگی ها ممکن است نیاز باشد تا از نرم افزار اختصاصی خود سازندگان استفاده نمایید یا نرم افزاری را انتخاب کنید که این ارتقا سازی را پشتیبانی می کند.

نسخه هایONVIF  :

در ابتدا استاندارد ONVIF با مشکلاتی مانند ضعف سازگاری در بعضی نسخه‌ها مواجه بود. به همین دلیل در سال 2012 سازمان مفهوم “پروفایل” را معرفی کرد. پروفایل امکان بررسی آسان و موثر انطباق محصولات نظارتی IP را بدون تجزیه و تحلیل جزئیات فنی ممکن کرد. وقتی دستگاه‌ها و برنامه‌ها در یک پروفایل باشند، بی‌شک باهم سازگارند.

onvif2

Profile S : مخصوص سیستم های ویدئویی تحت شبکه  ، جریان های صوتی و تصویری ، کنترلPTZ  و فعالسازی رله

Profile C : مخصوص سیستم های کنترل تردد تحت شبکه

Profile G : مخصوص  بهینه سازی و همکاری بین تصاویر زنده و تصاویر ضبط شده شامل دوربین مداربسته ، دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکه ، انکودرها و همچنین موارد مربوط به کاربران مانند سیستم های مدیریت تصویر و سیستم های مدیریت اطلاعات امنیت فیزیکی (PSIM) ایجاد شده است .

Profile Q : تنظیمات و قابلیت پیدا کردن دستگاه را برعهده دارد و رمزها و مجوزهای TLS را مدیریت می‌کند.

مشخصات نسخه های Onvif چیست؟
ورژن اول:
1.    تنظیم IP
2.    کشف دستگاه
3.    مدیریت دستگاه
4.    تنظیم رسانه ها
5.    مشاهده زمان واقعی
6.    دسترسی به رویدادها
7.    کنترل چرخشی
8.    تجزیه و تحلیل تصویر و فیلم
9.    امنیتی
ورژن دوم:
متشکل ازبخش های مربوط به ذخیره سازی وتجزیه وتحلیل می باشد.

آیا Onvif رقیب دارد؟
در سال 2008 دو شرکت تجاری ONVIF و  PSIA   با هدف مشترک ارائه ی استانداردهای تبادل داده مورد نیاز در سیستم های  حفاظت فیزیکی تاسیس شدند .
در حالی که PSIA زودتر شروع به کار کرد اما ONVIF پشتیبانی قویتری دربین تولیدکنندگان پیشتاز دوربین مدار بسته دارد که آنها را به طرز دست نیافتنی در ارائه تولیداتی که از مشخصه آنها پشتیبانی می کند پیش انداخت .

مقایسه سهم از بازار
ONVIF بیشتر در بازار VMS و دوربین های IP
PSIA بیشتر در بازار کنترل تردد و کنترل دسترسی
X
0

Your Cart