صفحه اصلی / مقالات / هارد دیسک(HDD) مناسب سیستم مداربسته کدام است؟(قسمت دوم)
hdd2

هارد دیسک(HDD) مناسب سیستم مداربسته کدام است؟(قسمت دوم)

 هارد دیسک(HDD) مناسب سیستم مداربسته کدام است؟(قسمت دوم)

WERYU

در ادامه مقاله، در قسمت اول متوجه شدیم که،  کلیه تصاویر که از طریق دوربین به دستگاه DVR منتقل می گردد بر روی هارد دیسک(HDD) ذخیره می شود.
بنابراین یکی از با اهمیت ترین اجزای تشکیل دهنده یک دوربین مدار بسته، هارد دیسک (Hard Disk) می باشد.

میزان ظرفیت فیلم ضبط شده در هارد دیسک به چند عامل متفاوت وابسته است:

  • فرمت فشرده سازی: اولین این عامل های فرمت فشرده سازی دستگاه DVR است. امروزه بیشتر DVRها از فرمت H.264که پیشرفته ترین فرمت فشرده سازیی فیلم های مداربسته است استفاده می کنند.
  • روزولشن ضبط: طبیعتا هرچه رزولوشن تصویر شما بالاتر باشد برای ضبط آنها به ظرفیت بیشتری بر روی هارد دیسک خود نیاز خواهید داشت.
  • میزان حرکت در تصاویر: روش های فشرده سازی پیشرفته تصاویر از طریق پیدا کردن تصاویر مشابه به هم در یک توالی و حذف قسمت های مشابه ظرفیت فیلم هاا را شدت کاهش می دهند. بنابراین وجود تغییرات سریع و دائمی در فیلم باعث افزایش ظرفیت فیلم های ضبط شده خواهد شد.
  • میزان فشرده سازی: روشهای فشرده سازی می توانند این امکان را ایجاد کنند تا با کمترین افت کیفیت ظرفیت فیلم های ضبط شده کاهش یابند. با این حال شماا میتوانید از طریق کاهش بیشتر کیفیت تصویر ظرفیت فیلم های ضبط شده را کاهش دهید. طبیعتا این کار به قیمت از دست دادن بسیاری از جزئیات در تصاویر ایجاد خواهد شد.
  • طول زمان ضبط: هر قدر فیلم ضبط شده ما طولانی تر باشد به همان میزان به ظرفیت بیشتری برای ضبط آن نیاز خواهیم داشت. از طریق روش هایی مانند مکانیزمم تشخیص حرکت یا Motion Detector میتوان زمان ضبط تصاویر را بدون از دست دادن قسمت های حساس و مورد نیاز به شدت کاهش داد.
    چند نکته بسیار مهم برای بازدهی بهتر و طول عمر بیشتر هارد دیسک ها را متذکر می شویم. باید گفت هرچه محل نصب هارد دیسک ها خنک تر باشد کارایی آنهاا بهتر بوده و در افزایش طول عمر آنها نیز موثر خواهد بود و در هنگام نصب هارد و قرارر گرفتن دستگاه DVR، حتما می بایست دستگاه و هارد به صورت کاملا افقی قرار گیرند زیرا اگر هارد یا دستگاهی که هارد در آن تعبیه گردیده به صورت مایل به عمود قرار گیرد با فرض سرعت بالای دیسک موجود در هارد (حداقل ۵۴۰۰ دور در دقیقه) و اثرگذاری قدرت جاذبه زمین بر روی آن، به مرور زمان با چرخش زیاد، دیسک از محوریت در مرکز خارج شده (در اصطلاح تاب برداشته) و باعث از بین رفتن هارد و اطلاعات بر روی آن می گردد.

چطور ظرفیت مناسب هارد دیسک را محاسبه کنیم؟

محاسبه ی مصرف هارد و پهنای باند دوربین مداربسته

سیستم فشرده سازی H.264 (DVR SYSTEMS)
MPEG-4
MPEG-2
MJPEG
رزولوشن تصویر
QCIF (176×120) 1 Megapixel (1280×1024)
CIF (352×240) 2 Megapixel (1600×1200)
4CIF (704×480) 3 Megapixel (2048×1536)
کیفیت ویدئو بالاترین متوسط استاندارد
متوسط ظرفیت هر فریم KB

تعداد دوربین ها -10 -1 +1 +10

نرخ فریم ویدئو FPS
ساعات ضبط هر دوربین ساعت در روز
تعداد روزهای ضبط -10 -1 +1 +10

پهنای باند مورد نیاز به ازای هر دوربین:

براورد ظرفیت مورد نیاز
X
0

Your Cart