صفحه اصلی / مقالات / بررسی عوامل موثر بر پهنای باند دوربین مداربسته با آموزش و دانلود نرم افزار محاسباتی
bandwidth_wire_mobile-300x225

بررسی عوامل موثر بر پهنای باند دوربین مداربسته با آموزش و دانلود نرم افزار محاسباتی


بررسی عوامل موثر برپهنای باند دوربین مداربسته باآموزش ودانلود نرم افزار محاسباتی

bandwidth_wire_mobile-300x225

مفهوم پهنای باند

پهنای باند یا Bandwidth میزان اطلاعاتی که در واحد زمان از بستر شبکه منتقل می شود را می گویند .
واحد پهنای باند مگا بیت در ثانیه است .
هر چقدر پهنای باند یک دوربین بیشترباشد یعنی دوربین مقدار ترافیک بیشتری را در شبکه اشغال می کند از این رو اگر پهنای باند کل شبکه ما محدود بوده و تعداد دوربین ها زیاد باشد ، عدم رعایت مفهوم پهنای باند می تواند باعث وجود تاخیر تصویر دوربین یا کم شدن سرعت تصاویر شود .

در سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه همواره باید به پهنای باند ورودی NVR توجه داشته باشیم چرا که عدم رعایت این پهنای باند می تواند مشکلاتی را در تصویر پدید بیاورد . به طور کلی همواره پهنای باند مجموع دوربین های وصل شده به NVR باید کمتر از پهنای باند NVR باشد .

مفهوم پهنای باند دوربین به خصوص زمانیکه تعداد دوربین ها در یک پروژه زیاد می شود بسیار از اهمیت بالاتری برخوردار است . از این رو باید عوامل تاثیر گذار بر میزان پهنای باند را تحت نظر داشته باشیم . این عوامل بصورت زیر هستند .

عوامل موثر بر محاسبه پهنای باند

  • فرمت فشرده سازی

فرمت فشرده سازی تصویر دوربین مدار بسته تاثیر مستقیمی بر پهنای باند دوربین دارد .
بطور کلی تصویر با کیفیت تر پهنای باند بالاتری نیز دارد ، فرمت های فشرده سازی ( مانند H.264 , H.265 , MJPEG , MPEG4 و … ) ، هر کدام بر اساس استاندارد خود پهنای باند را کاهش می دهند ، در حال حاضر بصورت عمومی بیشترین میزان فشرده سازی پهنای باند در فرمت جدید H.265 انجام می شود .
در این فرمت پهنای باند دوربین به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند .

  • تعداد فریم دوربین مدار بسته ( FPS )

هر دوربین مدار بسته بطور معمول در هر ثانیه بین 1 تا 60 تصویر  را می تواند ثبت کند ، اغلب دوربین ها 25 فریم در ثانیه هستند ، کاربر می تواند تعداد فریم های دوربین را در قسمت تنظیمات دوربین انتخاب نماید .
هر چقدر میزان FPS دوربین تحت شبکه بیشتر باشد ، پهنای باند دوربین نیز بالاتر خواهد بود .

  • تعداد دوربین های نصب شده

مجموع پهنای باند کل دوربین های مدار بسته موجود در یک شبکه ، پهنای باند کل را تشکیل می دهد .
مجموع پهنای باند یا Total Bandwidth دستگاه ضبط همیشه باید بیشتر از مجموع پهنای باند دوربین ها باشد. هر چقدر تعداد دوربین ها بیشتر باشد پهنای باند کل بالاتر است .

  • نوع ضبط تصویر دوربین مدار بسته

انواع مختلف ضبط توسط کاربر می تواند انتخاب شود ، ضبط پشت سر هم ، ضبط با حرکت ، ضبط زمانبندی شده ، ضبط با آلارم و … هر کدام از این موارد می تواند پهنای باند متفاوتی را در شبکه اشغال کند .

  • رزولوشن و وضوح تصویر دوربین مدار بسته

وضوح تصویر دوربین با میزان پهنای باند تصویر نسبت مستقیم دارد . به عبارت دیگر در صورتی که رزولوشن دوربین بالاتر باشد ، تصاویر حجم بیشتری داشته و برای انتقال ، پهنای باند بیشتری را اشغال می کنند .
به عنوان مثال پهنای باند یک دوربین 5 مگا پیکسل از پهنای باند یک دوربین دو مگا پیکسل بیشتر است .
یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر پهنای باند دوربین نسبت تصویر یا Aspect Ratio تصویر است . پهنای باند دوربین در حالتی که نسبت تصویر در حالت 16:9 است ازحالت 4:3 بیشتر است .

  • تراکم افراد جلوی دوربین

میزان تحرک افراد در جلوی دوربین ، پهنای باند تصویر را افزایش می دهد .
به عنوان مثال هنگام تصویر برداری دوربین ، زمانی که جلوی دوربین تحرک زیادی جریان دارد ، پهنای باند تصاویر دوربین افزایش می یابد و اگر تحرکات کمتر باشد ، پهنای باند هم کمتر خواهد شد .
همچنین پیچیدگی های تصویر نیز میزان پهنای باند دوربین را افزایش می دهد به عنوان مثال تصویر یک درخت پر برگ در میدان دید دوربین پهنای باند بیشتری از تصویر یک حیاط خالی تشکیل می دهد .

مقوله پهنای باند چه در سیستم تحت شبکه و چه در سیستم دیجیتال ( HD ) و آنالوگ با اهمیت است . برای انتقال تصویر دوربین ها از بستر اینترنت با توجه به هزینه بر بودن خرید پهنای باند ، دوربین ها از قابلیتی به نام مالتی استریم استفاده می کنند . در این حالت دوربین به طور همزمان می تواند چند استریم مجزا ارسال کند .
استریم نخست به عنوان استریم اصلی با وضوح و پهنای باند و کیفیت بالا برای ضبط در سیستم ضبط تصویر دوربین مدار بسته ارسال می شود ( Main Stream ) و استریم دوم با رزولوشن ، پهنای باند و کیفیت بسیار پایین برای انتقال تصویر در بستر اینترنت در ارسال می شود ( Sub Stream ) .

محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته

 

محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته  و سیستمهای نظارت تصویری پروسه پیچیده ای است و معمولا کاربران بی تجربه میزان پهنای باند مورد نیاز را خیلی کمتر از آنچه در عمل نیاز خواهد بود محاسبه می کنند. بنابراین در ادامه به مشکل کاهش فضای ذخیره سازی یا افزایش بار شدید شبکه دوربینهای مداربسته بر می خورند.

تکنسینهای حرفه ای میزان حافظه مورد نیاز را با استفاده از نرم افزارهای محاسب شرکتهای سازنده سیستمهای مداربسته یا شرکتهای باتجربه بدست می آورند. اما این ابزارها هم در مقابل پارامترهای پیچیده موثر بر پهنای باند/حافظه بسیار ساده عمل می کنند و باعث می شوند مشکلات بعدی در عمل شرایط را سخت کنند.

نرم افزارهای رایج محاسبه پهنای باند با وجود اشکالات زیاد

البته کار با این نرم افزارها برای افراد تازه کار آسان بوده و معمولا اطلاعات بسیار ساده ای مثل تعداد دوربین مداربسته بکار رفته، رزولوشن، میزان سرعت ضبط فریمها را از کاربر گرفته و تخمین سریعی را ارائه می دهند.

مثلا در یک نظرسنجی که در ادامه شرح می دهیم 63 درصد افراد از نرم افزار محاسب و 37 درصد بر پایه تجربه به محاسبه میزان حافظه و پهنای باند مورد  نیاز دوربین مداربسته پی می برند.

تفاوت در دوربینهای مداربسته بکار رفته و شرایط محل نصب دوربین مدار بسته می تواند باعث ایجاد این تفاوتهای اساسی در عمل شده و میزان پهنای باند و حافظه ذخیره سازی دوربین مداربسته را بسیار متفاوت نماید. که البته این تفاوتها را هیچ نرم افزار محاسبی نمی تواند منعکس نماید!

دقیقترین روش محاسبه

دقیقترین روش محاسبه پهنای باند/حافظه مورد نیاز دوربین مداربسته می تواند از طریق سه توصیه زیر صورت پذیرد:

  • بررسی دوربینهای مداربسته و ضبط(زیرنظر داشتن) پهنای باند در صحنه های مختلف
  • تخمین پیچیدگی صحنه ها برای هر نمای مورد نظری در دوربینهای مداربسته
  • درک و بدست آوردن تاثیر تنظیمات موثر بر مصرف پهنای باند یا حافظه ذخیره سازی دوربین مداربسته

این سه نکته برای محاسبه بسیار حیاتی هستند و به کاربران در شناسایی اشتباهات کلیدی در محاسبه و تخمین حافظه/پهنای باند کمک می کند.

برای مثال یک نرم افزار محاسب ممکن است مصرف منابع را برای یک صحنه، 2 مگابیت در ثانیه تخمین بزند اما بر اساس تجربه گذشته و اطلاعاتی که از کارکرد دوربین مدابسته ویژه ای داریم بفهمیم که میزان انتقال بیتها چیزی در حدود 4 مگابیت یعنی 100 درصد بیشتر از آنچه تخمین زده شده باشد.

لینک دانلود Hikvision Bandwidth Calculator software 

لینک دانلود General_DiskCalculator_Eng_V2.00.0.R.20141023.7z

 

 

X
0

Your Cart